12 серпня 2014 року, напередодні сороковин Блаженнішого Митрополита Володимира, в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври було презентовано Фонд його пам’яті.
Засновником Фонду і його духівником до сьогодні є митрополит Переяславський і Вишневський Олександр, який 16 років був секретарем вікопомного Предстоятеля Української Православної Церкви.
Головною метою діяльності Фонду є збереження пам'яті про Митрополита Володимира та продовження його діяльності, зокрема, підтримка справ соціального служіння, духовного просвітництва, християнського милосердя; сприяння розвитку та підтримки українського Православ’я; сприяння здійсненню справ духовного заповіту Архіпастиря.
Значущою подію було відкриття у 2015 році за участі трьох президентів України меморіального Музею Блаженнішого Митрополита Володимира, який влаштовано у дзвіниці Спасо-Преображенського собору на столичних Теремках-2. Тут представлено особисті речі Предстоятеля та відновлено його робочий кабінет. Загалом експозиція нараховує близько 500 експонатів.
Одним з головних напрямків роботи Фонду є видавнича діяльність, якій свого часу Владика Володимир віддав багато зусиль, часу та коштів. На сьогодні Фонд видав самостійно чи в партнерстві близько 30-ти видань. Перше з них – збірка віршів Митрополита Володимира - була презентована в один день із Фондом. Найбільшим виданням, яке Владика благословив ще за життя, є україномовний «Синаксар» або Житія святих, укладені на Святій Горі Афон. На 2024 рік, спільно з видавництвом «Дух і літера», видано 6 томів житій. Серед іншого: ХІ-й том трудів Митрополита Володимира, «Колекція Митрополита Володимира (Сабодана): рукописи, стародруки і рідкісні видання», факсимільне видання Мазепинського Євангелія (спільно з Посольством України в Лівані та Національною бібліотекою України імені В. І. Вернадського).
Фонд здійснює душпастирську роботу з військовослужбовцями – цьому питанню Його Блаженство приділяв особливу увагу. До того ж діяльність Фонду розпочалася, коли на Сході нашої країни вже тривала війна. У 2015 році митрополит Олександр здійснив пастирський візит до міст Слов'янська та Бахмуту (тоді - Артемівська) на Донеччині, де у місцях дислокації особового складу Державної спеціальної служби транспорту (ДССТУ) звершував Літургії, молився з військовослужбовцями та причащав їх. Фонд спільно зі ДССТУ взяв участь у відновленні школи №6 імені Т.Г.Шевченка міста Слов’янськ Донецької області, а її учні та викладачі неодноразово приїжджали до Києва – відвідували Музей Митрополита Володимира, молилися біля святинь Києва, Чернігова та ін. Священники очолюваної митрополитом Олександром єпархії з його благословення регулярно відвідують наших захисників на передовій та передають те необхідне, що вони замовляють. Для духовних потреб воїнів Фонд видав кишеньковий «Молитовник воїна».
Одним з основних напрямків є творчі проєкти, підтримка та розвиток юних талантів. За життя Митрополита Володимира було започатковано Всеукраїнський фестиваль парафіяльних хорових колективів «Пентикостія», Всеукраїнський вокальний конкурс дитячої творчості "Сонце ЗА нас" та "благодійний проєкт "Сонце надії в наших долонях", які продовжують існування під покровом Фонду. Проводилися тематичні конкурси дитячих малюнків, присвячені пам’яті Блаженнішого Митрополита Володимира та великим церковним святам, благодійний фотопроєкт «Роду древо», інформаційно–просвітницький проєкт для школярів «Предстоятель» тощо.
Фонд та громада Спасо-Преображенського собору щороку проводять благодійну акцію «Три мішечки» від Миколая до Водохреща. В різні роки були зібрані речі та матеріальна допомога для багатодітних родин, дітей з туберкульозного диспансеру та вихованців дитбудинку, безхатьків. Не можна не згадати благодійні акції «Великодній кошик» для самотніх стареньких та благодійні акції в рамках фестивалю «Сяйво Вифлеємської зорі», благодійні заходи для дітей з особливими потребами.
На завершення нагадаємо рядки з вірша Митрополита Володимира:
Дерево, що родить плід пахущий,
І людина – то одна є грань.
Славимось не тим ми, що квітучі,
А плодами праці і діянь.